Mydło solne
Czas na kolejny eksperyment. Dobroczynne właściwości soli są znane, w końcu jest dodawana do różnych peelingów i kąpieli. Gdy zobaczyłam, że można jej użyć także w mydle, oczy mi zabłysły i wzięłam się do szybkiego poznania tematu. Sól jest bogata w wiele cennych minerałów m.in. magnez, sód, potas, wapń… Oczywiście mowa o najpopularniejszych solach takich jak kamienna, morska czy himalajska. Dużą popularność w kosmetyce zyskała również sól z Morza Martwego polecana w chorobach dermatologicznych i zapaleniach skóry.
Dlaczego warto użyć soli poza kuchnią?
Dodawana do kąpieli działa odprężająco, oczyszczająco, pomaga usunąć toksyny. Poprawia krążenie, ujędrnia skórę, oraz wspomaga zwalczanie cellulitu.
Bardzo prosty i świetny peeling można uzyskać mieszając sól z olejem/oliwą, skóra jest odżywiona i delikatna i dobrze nawilżona. Również można zmieszać fusy od kawy z oliwą i dodać trochę soli lub cukru.
Jak dodać sól do mydła?
Są dwa sposoby, solankowy, oraz dodatek suchej soli do masy.
W pierwszym przypadku dodaję się sól do wody zanim wsypiemy wodorotlenek sodu. Można dodać tak dowolnie dużo soli, maksymalnie aż uzyska się roztwór nasycony (czyli nie będzie się już rozpuszczała sól). To spowoduje, że kostka będzie twardsza oraz jaśniejsza. Trzeba jednak uważać, ponieważ może się kruszyć przy krojeniu.
W drugim przypadku dodatek soli wzbogaca mydło o właściwości złuszczające, odprężające oraz pomaga usunąć toksyny. Kostka również jest bardzo twarda i wystarcza na dłużej. Jest to połączenie peelingu w kostce oraz soli do kąpieli. 🙂 Tutaj również można dodać dowolnie dużo soli, nawet do 100% wagi tłuszczów. Jednak dodanie soli do masy mydlanej sprawi, że będzie się dużo gorzej pieniło, dlatego często takie mydło bazuje na oleju kokosowym, który wytwarza bardzo dużo piany. Może to być przepis, który ma tylko ten olej w składzie. Jego zawartość powinna wynosić ok 60-100%. Ale możecie eksperymentować, piana to dla mnie tylko dodatek, jej brak nie sprawia, że mydło nie nadaje się do użycia 🙂 Jak spróbujecie to na pewno będziecie wiedzieć co wam odpowiada bardziej.
A jak to wyglądało u mnie?
Mydło solne (przetłuszczenie 18%) 500g
Skład:
Olej kokosowy – 70% – 350g
Olej rzepakowy – 10% – 50g
Olej lniany – 15% – 75g
Olej rycynowy – 5% – 25g
NaOH – 69g
Woda (30%) – 150g
Dodatki : Sól – 54% – 270g, oraz olejki eteryczne
Przygotowanie: Przepis krok po kroku jak zrobić mydło jest TUTAJ, postępujemy tak samo, po wymieszaniu masy mydlanej i uzyskaniu lekkiej gęstości dodajemy olejki eteryczne a na koniec wsypujemy sól, mieszamy dokładnie i wylewamy do formy. Masa szybko zastyga i się nagrzewa. Nie przykrywamy niczym, zostawiamy na ok 2-3 godziny sprawdzając czy już zastygło, u mnie trwało to parę godzin więcej, a delikatnie miękkie było jeszcze kilka dni później.
Mydło z solą dużo lepiej zachowuje zapach. Duże przetłuszczenie wynika z tego, że większa zawartość oleju kokosowego w mydle może trochę wysuszać.
Nie polecana jest sól Epsom oraz sól z Morza Martwego, w tych przypadkach mydło może po prostu nie wyjść, rozwarstwiać się.
Ja użyłam soli kamiennej, najpierw ją przesiałam żeby była jak najdrobniejsza. Większymi kryształkami obsypałam mydełka, wyglądają ślicznie, tylko obawiam się, że będą przeszkadzać w używaniu, na szczęście łatwo je wyjąć.
Wskazówki na temat jak przygotować takie mydło znalazłam tutaj Mydłoteka – mydło solne i tutaj Mydłoteka – mydło z solą przepis Polecam blog, ciekawe pomysły i bardzo dobre opisy 🙂
Pozdrawiam
Zapracowana bosasia 🙂
12 komentarzy
Enia
Widzę, że szalejesz z mydłami 🙂 Biorę się za czytanie przepisów, na razie tylko w teorii to ogarniam 🙂 Czy sprzedajesz swoje wyroby?
bosasia
Sprzedaż kosmetyków to nie taka prosta sprawa. :/ Na razie się uczę i tak dla znajomych. Bardzo mi miło, że Cię interesują te przepisy. Mam nadzieję, że w też zrobisz niedługo swoje pierwsze 🙂
Enia
No nie wiem 🙂 Ale mam chrapkę na niektóre z Twoich przepisów 🙂
bosasia
Ja właśnie zrobiłam pastę piorącą, z mydła potasowego. Opiszę ją później. Także trochę się nauczysz i wszystko będziesz mogła zrobić sama 🙂
Enia
No właśnie dużo czytam teraz o eko rozwiązaniach ale planuję zacząć od naturalnych środkó czyszczących, peelingów i tym podobnych 🙂
bosasia
No jasne. Jak już się zacznie robić proste rzeczy to i kolejne będą przychodzić z łatwością. Naprawdę życzę powodzenia, ja sama dopiero zaczynam ten temat ale chętnie się podzielę wskazówkami jak coś 🙂
pielegnacyjny-zakatek.pl
świetne są te przepisy. Sama chętnie bym zrobiła takie cudo…
bosasia
Rób to nic trudnego a naprawdę warto 🙂 te solne jest cudowne i szybkie. Bardzo się cieszę że Ci się podobają. 🙂
Kasia
Czy można na czeladnika? 😊
bosasia
Oczywiście. Zapraszam! 🙂
Kasia
Jak tylko wyzdrowieję – proszę o namiary!!!! 😁 Już jestem gotowa do czeladnikowania! 😎
bosasia
Proszę pisać na maila asia_sek@o2.pl Porozmawiamy 🙂