Nowości

Dzikie Poduchy

Kup TUTAJ

Dzika poducha siennikowa to dusza starego lnu i przepełnione roślinami wnętrze.

Poducha jest naszym wspólnym (Asia+Natalia) projektem nawiązującym do dawnej kultury spania na naturalnych tkaninach i wypełnieniach.  Jest to również dziki manifest do powrotów to rozwiązań prostych w których mogły zaznać spokojnego snu wcześniejsze pokolenia.

Spanie na sianie

W XIX wieku terapię sianem rozpowszechnił Sebastian Kneipp. Obecnie oficjalnie uznana terapia sianem foenum nazywana jest morfiną przyrodolecznictwa. W jej skład wchodzą kąpiele wodne, suche, parowe, okłady, masaże i spanie… w sianie. Zabiegom tym można poddać się w uzdrowiskach lub we własnym domu.

Środek poduszki wypełniłyśmy sianem z dodatkiem ziół: lawendą (z której słynie nasz region), rumiankiem dziko rosnący oraz konopiami uprawianymi przez Asię i jej rodzinę.

Poduszki i materace z sianem, były używane przez niższe warstwy społeczne, których nie było stać na lepsze materiały, takie jak pierze czy wełna.

Ze względu na nietrwałość wypełnienia corocznie wymieniano poduszki na świeże. Aby pozbyć się dawnych smutków i łez, którymi nasiąkało siano przez cały rok użytkowania, wsypy palono na wiosnę, by ponownie je wypełnić świeżym, pachnącym sianem.

Jest to też swoisty rodzaj rytuału zamknięcia, który był praktykowany był od zawsze.

Poszewki:

Poszewki na poduszki uszyłyśmy są ze starych worków wojskowych z lat 70 z polskiego lnu. Są to worki nowe, nieużywane oraz przechowywane w magazynach przez około 50 lat. Jest to surowy len o świetnej jakości i wytrzymałości. Materiał na poszewki dokładnie wyczyściłyśmy, a następnie zabarwiłyśmy naturalnymi barwnikami.

Lniane tkaniny oddychają razem z użytkownikiem. Przewiewny materiał w gorące dni pozwala spać spokojnie, a w chłodniejsze utrzymuje odpowiednią temperaturę. Może wchłonąć wilgoć w ilości nawet 20% własnej masy jednocześnie pozostając suchym. Znacząco więc ogranicza rozwój bakterii w sypialni.

Cały proces trwał bardzo długo by nadać bez dodatkowych chemicznych środków mocnych odcieni i trwałość. Wszystkie barwienia robiłyśmy na starym ceglanym piecu na żywym ogniu w pracowni Asi przerobionej ze starej obory. Dzięki temu każda tkanina jest unikatowa i niepowtarzalna. Suszenie już zabarwionych tkanin odbywało się na zewnątrz w starym sadzie.

Dzika poducha siennikowa rozmiary:

Poszewka o wymiarach 40x50cm + poduszka wypełniona sianem oraz ziołami: rumianek, lawenda, konopie

Poszewka o wymiarach 50x70cm + poduszka wypełniona sianem oraz ziołami: rumianek, lawenda, konopie

Dostępne kolory barwione: Krwawnikiem, Szyszkami Świerku, Łuską cebuli

Stworzyliśmy wszystko własnymi rękami, aby odświeżyć stary rytuał i pokazać, jak ważny jest sen i na czym śpimy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *